Japán örökre!
Japán 4 ever (L)

MENÜ

újabb hírek:

Kivételes erejű, egymással összefüggésben álló "mega-földrengések" sorozatába illeszkedhet a Japán északkeleti partjai előtt kipattant legutóbbi, katasztrofális következményekkel járó rengés - legalábbis egyes tudósok szerint ezt a gyanút veti fel az elmúlt évek hatalmas csendes-óceáni földmozgásainak feltűnő gyakorisága.

A 9-es fokozatú japán földrengés által felszabadított energiát jellemzi, hogy az egyik japán fősziget, Honsu 2,5 métert "ugrott" kelet felé, és a Föld forgástengelyének hajlása is 16 centiméterrel elmozdult.
A New Scientist című nemzetközi tudományos magazin nagy-britanniai változatának legutóbbi kiadásában közölt elemzés szerint a kevés vigasztaló tény egyike lehet, hogy a 8,5-nél nagyobb energiafokozatú földmozgások ritkák: a mostani japán rengés az utóbbi száz év tíz legnagyobbja között van.
E tízből három azonban az elmúlt 6,2 évben történt: a 2004. karácsonyi 9,1-es indonéziai rengés, amelynek szökőárja százezrek halálát okozta, a tavaly februári 8,8-es chilei földrengés és a mostani japán katasztrófa.

A New Scientist szerint ez felveti azt az "elrettentő lehetőséget", hogy ezek a megarengések egymással összefüggésben következhettek be, és így esetleg továbbiak sem zárhatóak ki.
A legtöbb geológus szerint az ilyen erejű földrengések száma túl kicsi ahhoz, hogy statisztikailag meggyőző módon össze lehessen kötni őket. Néhányan azonban azt vallják, hogy kell valamilyen összefüggésnek lennie.
Thorne Lay, a kaliforniai egyetem professzora a folyóiratnak elmondta: az egyértelműen kimutatható, hogy az elmúlt 6,2 évben több nagy fölrengés volt a világban, mint a pontos szeizmológiai mérések 110 éves történetének bármely más 6,2 éves periódusában.
Professzortársa, Emily Brodsky egyenesen arra a feltételezésre jutott, hogy a 8-as fokozatúnál nagyobb energiájú, egymást követő legutóbbi rengések a szökőár-katasztrófát okozó 2004-es indonéz földrengés elhúzódó utórengései lehetnek.

 

A folyóirat szerint a mega-földrengések globális kapcsolatáról folyó vita nyilván folytatódik, Japán számára azonban komor kilátással szolgál, hogy helyi szinten kétségtelenül gyakoriak a nagy rengéseket követő utórengések, amelyek esetenként akár ugyanolyan erejűek is lehetnek, mint az elsődleges földmozgás.

 

[http://inforadio.hu/hir/tudomany/hir-421803]

 

Újabb földrengés jöhet Japánban

A halálos áldozatok száma egyre nő Japánban és napokon belül újabb, hetesnél erősebb földrengés jöhet. Gyerekek számára nem biztonságos az ivóvíz Tokióban.

Fekete füst szállt fel szerdán a fukusimai Daiicsi-1. erőmű hármas blokkjából - jelentette be a létesítmény tulajdonosa, a tokiói villamosművek. A füst oka egyelőre nem ismeretes, az épületet kiürítették.

Már 9400-nál is több halálos áldozata van a tíz nappal ezelőtti földrengésnek és szökőárnak, az eltűntek száma 14 700 felett van, közölte szerdán a japán rendőrség.

A japán meteorológiai szolgálat nem zárja ki, hogy az elkövetkező három napban 7-es fokozatúnál erősebb földrengések történnek a térségben, a szakértők húszszázalékos esélyt adnak ennek.

Közben folyamatosan emelkedik a hőmérséklet a fukusimai atomerőmű egyes reaktorában. A legfrissebb mérések szerint a hőmérséklet 399 Celsius fokra emelkedett, miközben a normális üzemi hőmérséklet 302 fok lenne, közölte a japán atomenergia ügynökség.

A megrongálódott erőmű kettes és hármas reaktorblokkjában továbbra is nyugtalanító a helyzet. A kettes blokk épületében félbe kellett szakítani a helyreállítási munkálatokat szerda reggel, mert a sugárzás szintje túl veszélyessé vált. A blokk hűtőrendszerének közelében 500 mikrosievert volt a sugárzás mértéke óránként. A sugármennyiség megengedett mértéke 0,05-0,2 mikrosievert óránként.

A tokiói hatóságok figyelmeztették a lakosságot, hogy a vezetékes ívóvíz gyerekek számára nem biztonságos, mert a radioaktív jód szintje a vízben magasabb az elfogadhatónál.

 

A japánok kételkednek az atomhelyzetről szóló hírekben

A legtöbb japán kételkedik abban, hogy teljes körű információt kap a hatóságoktól a megrongálódott fukusimai atomerőművel és a sugárzás mértékével kapcsolatban – mondta kedden Nagy Navarro Balázs, az MTI Hírcentrum helyszíni tudósítóstábjának tagja.

Az emberek félelmét a hatóságok folyamatos tájékoztatással, valamint sugárzásmérők kihelyezésével próbálják eloszlatni: így a japánok saját szemükkel is meggyőződhetnek arról, hogy az atomerőmű közvetlen környékén kívül a radioaktivitás nem érte el az egészségügyi határértéket.

Az MTI Hírcentrumának tudósítói hétfőn érkeztek meg a fukusimai reaktoroktól 90-100 kilométerre északra található Szendájba. A március 11-ei földrengés epicentruma 100-120 kilométerre volt ettől a várostól, ahol a szökőár hatalmas pusztításokat végzett.

Az utakat rendbe hozták, az eltűnteket – akiknek száma Nagy Navarro becslései szerint több tízezerre tehető – tovább keresik, ahol pedig nincs esély arra, hogy túlélőket találjanak, ott lebulldózerezik a romokat. A könnyűszerkezetes házakat gyakorlatilag nem lehet helyreállítani. A terület "úgy néz ki, mint egy letarolt, háború utáni környék" – mutatott rá a tudósító, hozzátéve, hogy vannak olyan falvak, amelyeknek kilencven százaléka megsemmisült.

Hírek

  • 2011.03.26.
    2011-03-26 17:43:54

    Megjelenek az új infok a földrengést elkövetõ dolgok után. Bõvebben olvashattok a: Mi lesz ezután?-  címü rovatomban

Szavazás

Mi a véleményed a honlapomról?
Elmegy
Elég jó ..
Tetsziiiik >.<
Rossz
Förtelmes, pfúj!
Türhetõ
Asztali nézet